TIANMA 3.2inch TM032LDH22 LCD Panel
Mega Source Elec.Limited
Contact Now
Place of Origin : Japan
Brand Name : TIANMA
Certification : RoHS Compliant
Model Number : TM032LDH22
MOQ : 1 Pcs
Price : Pls Contact sales team
Packaging Details : MODULE
Delivery Time : stock
Payment Terms : T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability : 1000
Panel Model : TM032LDH22
Panel Brand : TIANMA
Descrition : a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×400
Panel Type : a-Si TFT-LCD
Contact Now
Specification for TM032LDH22:
TM032LDH22 Basic Information
Panel Model
TM032LDH22
Panel Brand
TIANMA
Descrition
a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×400
Panel Type
a-Si TFT-LCD
Operating Temperature
-20 ~ 60 °C
Storage Temperature
-30 ~ 70 °C
Remarks
CPU 8 bits, 16 bits, 18 bits; IPS; 3 in 1 FPC
TM032LDH22 Mechanical Features
Dot Resolution
240(RGB)×400 (WQVGA)
Pixel Configuration
RGB Vertical Stripe
Pixel Density
145 PPI
Aspect Ratio
3:5 (H:V)
Form Factor
Flat Rectangle Display
Dot Pitch
0.058×0.174 mm (H×V)
Pixel Pitch
0.174×0.174 mm (H×V)
Surface
Clear, Hard coating (3H)
Active Area
41.76×69.6 mm (H×V)
Outline Dimension
48.4×81.5 mm (H×V)
Outline Depth
2.25 mm
Landscape or Portrait
Portrait type
Touch Panel
Without
TM032LDH22 Optical Features
Display Mode
TN, Normally White, Transmissive
Brightness
330 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
500 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color
65K/262K ()
Color Gamut
60% NTSC (CIE1931)
Response Time
25 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle
70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction
6 o'clock
White color Chromaticity
Wx:0.284; Wy:0.308
White Variation
1.25 (Max.)(9 points)
Sunlight Readable
N
TM032LDH22 Electronics Feature
Vertical Frequency
60Hz
Driver IC
Built-in HX8352-B
TM032LDH22 Backlight System
Lamp Position
Edge light type
Lamp Type
WLED
Lamp Amount
1S6P
Lamp Shape
6 strings
Lamp Life Time
20K(Typ.) (Hours)
Lamp Voltage
3.2V (Typ.)
Lamp Current
15mA (Typ.)
Lamps Power Consumption
288mW (Typ.)